DENIOS s.r.o
Na Jelence 1330
386 01 Strakonice

Tel.: +420 383 313 224-7
Fax: +420 383 323 217
E-Mail: obchod@denios.cz
Internet: www.denios.cz

Svět IBC kontejnerů: 16 otázek a odpovědí

IBC kontejnery, známé také jako IBC nádrže, jsou v současnosti jedním z nejpoužívanějších obalů v průmyslu a obchodu. Naši odborníci pro Vás připravili odpovědi na 16 nejčastějších otázek, které Vás provedou světem IBC!

Co musíte vědět o IBC kontejnerech

Co je IBC?

IBC je zkratka pro Intermediate Bulk Container a označuje velké cisternové kontejnery používané pro skladování a přepravu kapalin.

Běžné IBC kontejnery se skládají z kvádrové nádrže, která je z důvodu ochrany uzavřena v mřížové kleci nebo v rámu z trubek. Pod ní je zabudovaná paleta, která umožňuje snadnou manipulaci s IBC kontejnerem pomocí paletového nebo vysokozdvižného vozíku.

Jak velké jsou IBC kontejnery?

IBC kontejnery jsou dostupné v různých standardizovaných velikostech a rozměrech. Nejběžnější velikosti mají kapacitu 600, 800 nebo 1000 litrů. Není žádným překvapením, že objem ovlivňuje rozměry IBC. Zde jsou nějaké příklady:

Objem (l) Vnější délka (mm) Vnější šířka (mm) Vnější výška (mm)
600 / 640 1200 800 1000
800 / 820 1200 1000 1000
1000 1200 1000 1160

Kolik váží IBC kontejner?

Hmotnost prázdného IBC kontejneru závisí na mnoha faktorech. Kromě velikosti a kapacity hrají obzvlášť důležitou roli materiály, z nichž je nádrž a s ní spojená paleta vyrobena. IBC s plastovou nádrží o objemu 1000 l, trubkovým příhradovým rámem z oceli a plastovou paletou váží přibližně 50 kg, zatímco IBC vyrobené z nerezové oceli mohou vážit více než trojnásobek, 160 kg. V našem internetovém obchodě DENIOS najdete hmotnost jednotlivých IBC v technických údajích.

Na jaké látky jsou IBC kontejnery určeny?

Klasické IBC kontejnery slouží ke skladování a přepravě kapalných látek (od vody až po nebezpečné látky). V zásadě lze v IBC přepravovat i jiné látky jako prášek, granule nebo volně ložené zboží, ale pro tyto látky jsou vhodnější speciální silo kontejnery.

Lze IBC kontejnery používat i pro nebezpečné látky?

IBC kontejnery se v zásadě velmi dobře hodí k přepravě nebezpečných kapalin a v souladu s dalšími zákony a předpisy i k jejich skladování. Ale ne každý IBC kontejner je automaticky vhodný pro každou nebezpečnou látku! Je důležité vybrat IBC z takového materiálu, který je odolný a vhodný pro příslušný obsah. Přeprava nebezpečného zboží po veřejných komunikacích, vnitrozemských vodních cestách a železniční přeprava je povolena pouze v těch IBC kontejnerech, které byly schváleny OSN.

Výběr vhodného IBC kontejneru

Jaké IBC kontejnery existují a kde se dají pořídit?

IBC kontejnery můžete pohodlně objednat na e-shopu DENIOS. Nabízíme široký sortiment pro různé oblasti využití. Naše IBC jsou volitelně k dispozici s plnicími otvory NW 150, 225 a 400. Pro výpusť jsou k dispozici varianty s NW 50 (2'') a NW 80 (3").

Který IBC kontejner je vhodný právě pro Vás?

IBC kontejnery jsou skutečně univerzální a lze je použít pro různé účely. Existuje mnoho modelových variant, které se liší svými vlastnostmi a výbavou. Příslušné požadavky jednotlivých provozů určují správný materiál, velikost i paletu. Důležité: V případě, že chcete přepravovat nebezpečné látky po veřejných komunikacích, potřebujete IBC kontejnery schválené OSN pro přepravu nebezpečného zboží.

Tyto faktory ovlivňují výběr materiálu IBC:

 • odolnost vůči příslušné látce, případně vhodnost pro potraviny
 • požadavky na ochranu proti výbuchu (např. IBC ve verzi Ex s antistatickou vnější vrstvou)
 • požadavky na požární ochranu (např. IBC z nerezové oceli jsou ohnivzdorné po dobu 30 minut - testováno BAM)
 • zvláštní požadavky týkající se mechanického nebo tepelného zatížení (např. zvláště robustní IBC s pláštěm z ocelového plechu)

Tyto faktory ovlivňují výběr velikosti IBC:

 • množství příslušné látky, požadovaná kapacita
 • prostorové nároky, možnosti využití prostoru

Výhody a nevýhody IBC kontejnerů s dřevěnými paletami

Výhody
příznivá cena
Nevýhody
méně robustní a odolné
nesplňují speciální hygienické požadavky, nevhodné pro nebezpečné látky (dřevo absorbuje kapaliny)
obtížné čištění

Výhody a nevýhody IBC kontejnerů s ocelovými paletami

Výhody
velmi robustní a odolné i při mechanickém či tepelném zatížení
vhodné při vysokých nárocích na hygienu (potravinářský průmysl, nebezpečné látky...)
snadné a rychlé čištění
Nevýhody
nebezpečí koroze

Výhody a nevýhody IBC kontejnerů s plastovými paletami

Výhody
dlouhá životnost
vhodné při vysokých nárocích na hygienu (potravinářský průmysl, nebezpečné látky...)
snadné a rychlé čištění
Nevýhody
vyšší pořizovací cena

Výhody a nevýhody IBC kontejnerů s kompozitními paletami

Výhody
kombinace výhod obou materiálů - dřeva a plastu
plastové lyžiny chrání před vlhkostí a případnou plísní a houbami
delší životnost
Nevýhody
vyšší hmotnost

Mohu si bez obav pořídit použitý IBC kontejner?

Každý, kdo si pořizuje IBC kontejner, se často potýká s otázkou: koupit nový nebo použitý? Koneckonců, použitý IBC kontejner je nejen mimořádně levný, ale navíc šetří zdroje a životní prostředí. Možnost koupit IBC z druhé ruky mají jak soukromé osoby, tak i podniky v oblasti průmyslu, obchodu a řemesel.

Pokud uvažujete o koupi použitého IBC kontejner, rozhodně se ujistěte, že byl odborně repasován. Jedině tak získáte jistotu, že je nádrž nepropustná a dostatečně funkční. Společnosti, které pracují s nebezpečnými látkami nebo nebezpečným zbožím, by měly před nákupem použitého IBC věnovat velkou pozornost tomu, do jaké míry byl kontejner repasován. Mnozí dodavatelé pouze vyčistí vnitřek a pošlou IBC znovu do oběhu. Pro určité účely to není problém - například pokud chcete takový IBC kontejner používat pouze jako zásobárnu užitkové vody nebo jako protizávaží. Z bezpečnostních důvodů by v těchto kontejnerech již ale neměly být skladovány ani přepravovány nebezpečné látky. V takovém případě si pořiďte nové zboží nebo zvolte repasovanou verzi od DENIOSu, jelikož tyto kombinují výhody repasovaných kontejnerů s optimální bezpečností pro nebezpečné látky.

U repasovaných IBC kontejnerů od DENIOSu jsou všechny díly, které se dostávají do kontaktu se skladovanou či přepravovanou látkou, nové (např. vnitřní nádoba, šroubovací uzávěr). Lze je tedy bezpečně použít pro nebezpečné látky. Mřížový box/rám a paleta jsou použité, odborně vyčištěné a zkontrolované. To kombinuje maximální bezpečnost díky nové vnitřní nádrži a úsporu zdrojů díky využití použitých, vyčištěných a otestovaných mřížových boxů/rámů a palet.

Manipulace a přeprava IBC

Je možné IBC kontejnery stohovat?

Pokud chcete IBC stohovat, nejprve si ověřte, zda jsou k tomu vhodné. Důležité je, aby IBC kontejner měl tzv. "vnořovací" paletu. Poznáte to podle prohlubně na spodní straně, která zapadá do mřížky nádrže níže. Tak je zajištěna stabilita při stohování IBC. Naopak kontejnery byste neměli stohovat, pokud tuto paletu, kterou lze zasunout, nemají. Ani poškozené IBC již nemusí poskytovat bezpečnou stabilitu a neměly by být stohovány. V zásadě by měly stohovány pouze IBC stejného typu a designu.

IBC kontejnery nesmí být stohovány, pokud:

 • nemají paletu, kterou by bylo možné vnořit
 • jsou různého typu a designu
 • je nádrž nebo mřížový rám zdeformovaný či zrezivělý

Maximální stohovací výška závisí také na tom, zda chcete IBC pouze skladovat (statické zatížení), nebo přepravovat např. na nákladním automobilu (dynamické zatížení). Základní pravidlo při stohování ve skladu zní: na sebe můžete uložit pouze 4 kontejnery. Přípustná stohovací výška závisí také na hustotě skladované látky.

Situace Povolená výška stohování IBC
statické zatížení (stálý sklad IBC) maximálně 4 úrovně
dynamické zatížení (doprava), hustota produktu < 1,4 maximálně 2 úrovně
dynamické zatížení (doprava), hustota produktu > 1,4 maximáně 1 úroveň
i

Upozornění: Tyto informace jsou pouze ilustrativní a mohou se lišit v závislosti na výrobci IBC! V každém případě si ověřte informace od výrobce a/nebo se s námi poraďte.

Jaké existuje příslušenství pro IBC kontejnery?

Na e-shopu DENIOS najdete širokou škálu příslušenství, díky němuž bude manipulace s Vaším IBC kontejnerem ještě bezpečnější a efektivnější: od otevírače víka, přes vhodná čerpadla a míchadla až po topný plášť pro IBC, který slouží například pro skladování látek při požadované teplotě.

Jaká čerpadla jsou vhodná pro IBC kontejnery?

Čerpadla pro IBC musí nejen odpovídat závitu, ale také musí mít vhodnou ponornou hloubku a být dimenzováno pro odpovídající vysoké průtoky. Pro maximální efektivitu a ergonomii při čerpání většího množství látky z IBC je nejvýhodnější použití elektrického nebo pneumatického čerpadla. Ruční čerpadla jsou vhodná pouze v omezené míře pro příležitostné odebrání malého množství látky z IBC. Výběr správného čerpadla závisí na mnoha dalších faktorech - pokud potřebujete poradit, neváhejte a kontaktujte nás!

Jak lze bezpečně přemisťovat IBC kontejnery v podnikovém areálu?

Přemisťování IBC v rámci jednoho areálu není z hlediska manipulace žádný problém. Protože kontejner má integrovanou paletu, lze jej snadno a bezpečně přepravovat pomocí paletového nebo vysokozdvižného vozíku. V každém případě se před jakoukoli manipulací s IBC ujistěte, zda nádrž není poškozena a zda jsou všechny otvory těsně uzavřeny. Opatrnost je namístě: riziko úniku nebezpečné látky se vždy zvyšuje, když je kontejner přemisťován. Pro každý případ mějte připravené nouzové vybavení. Můžete využít například naše havarijní soupravy v různých velikostech a provedeních.

Na co je třeba myslet při přepravě nebezpečných látek v IBC kontejnerech po veřejných komunikacích?

Při přepravě IBC po veřejných komunikacích byste vždy měli dbát na to, aby byl náklad řádně zajištěn. V závislosti na hustotě dané kapaliny nesmíte jednotlivé kontejnery skládat na sebe, případně pouze ve 2 vrstvách. Pokud chcete přepravovat IBC s nebezpečným obsahem na veřejných komunikacích, musíte používat pouze nádrže s přepravním schválením OSN. Při překročení určitých přepravních limitů potřebuje řidič osvědčení o školení řidičů přepravujících nebezpečné věci. Důležité je také dbát na správnou identifikaci jednotlivých IBC dle evropské dohody ADR. Pro nouzové situace vozte v autě například mobilní pohotovostní soupravy.

POZOR: OMEZENÁ TRVANLIVOST!

Plastové IBC kontejnery lze používat pro přepravu a skladování nebezpečných látek po dobu 5 let od data výroby (ADR), přičemž po 2,5 letech je vyžadována první průběžná zkouška certifikovanou společností. Pro obzvlášť nebezpečné látky tato doba může být i kratší.

Zkoušky ADR jsou též vyžadovány v případě IBC z nerezové oceli každých 2,5 roku. Narozdíl od plastových však zde neexistuje žádné obecně platné datum expirace. Testy ADR musí být zdokumentované na štítku IBC.

Skladování nebezpečných látek v IBC

Jaké předpisy platí při skladování nebezpečných látek v IBC kontejnerech?

Každý, kdo skladuje nebezpečné látky v IBC kontejnerech, musí splňovat specifikace TRGS 510 pro skladování nebezpečných látek v mobilních nádobách.

Jak bezpečně skladovat nebezpečné látky v IBC?

Pro bezpečné skladování nebezpečných látek v IBC se neobejdete bez záchytné vany. Tím je zajištěno, že se během plnění, úniků nebo poškození neuvolní do životního prostředí žádné nebezpečné látky. V internetovém obchodě DENIOS najdete největší výběr produktů pro skladování nebezpečných látek (nejen) v IBC kontejnerech:

Záchytné vany pro IBC

Záchytné vany jsou klasikou pro bezpečné skladování nebezpečných látek. V našem sortimentu najdete záchytné vany pro uložení až 10 IBC.

K záchytných vanám pro IBC

Regály pro IBC

Regály na nebezpečné látky umožňují skladování IBC na více skladovacích úrovních. DENIOS má řešení až pro 6 IBC nádrží.

K regálům pro IBC

Depoty pro IBC

Depoty pro skladování nebezpečných látek lze použít pro uložení 1 nebo 2 IBC. Výhodou je, že jsou uzamykatelné a vhodné i pro venkovní instalaci.

K depotům pro IBC

Sklady pro IBC

Sklady na nebezpečné materiály od DENIOSu umožňují bezpečné uložení až 18 IBC s možností požární odolnosti až 120 minut. V případě potřeby nabízíme i individuální řešení na míru.

Ke skladům pro IBC

Jak správně označit IBC kontejnery s nebezpečnými látkami?

IBC kontejnery obsahující nebezpečné látky musí být na přední i zadní straně jasně a čitelně označeny v souladu s nařízením o klasifikaci, označování a balení látek a směsí (CLP). Je to bezpodmínečně nutné, aby bylo možné všechny nebezpečné látky, které se v podniku skladují, jasně identifikovat a správně s nimi zacházet. Při doplňování z původní nádoby do jiných nádob musí být vždy označena originální nádoba. Požadované označení IBC zahrnuje:

 • identifikace látky nebo směsi
 • výstražné piktogramy a související signální slovo
 • standardní věty o nebezpečnosti (H-věty)
 • bezpečnostní pokyny (P-věty)
 • výrobce, dovozce nebo dodavatel
Potřebujete pomoci?

Neváhejte a dejte nám o tom vědět! Rádi vám pomůžeme. Jsme tu pro vás!

Poradenství zdarma 800 383 313

Přečtěte si také...

Načítám…
i

Technické informace na této stránce byly sestaveny pečlivě a podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí. Nicméně DENIOS nepřebírá žádnou záruku nebo zodpovědnost jakéhokoli druhu za aktuálnost, úplnost a správnost a to ani vůči čtenáři, ani vůči třetím osobám. Použití informací a obsahu pro Vaše vlastní účely je proto na Vaši zodpovědnost. V každém případě dodržujte místně a aktuálně platnou legislativu.

Menu
Přihlásit se
Váš nákupní košíkPřidáno do košíku
Přejít do košíku
Rádi vám poradíme!

Zavolejte nám nebo nám napiště, ozveme se vám co nejdříve!

Po - Pá: 07:00 - 15:00