DENIOS s.r.o
Na Jelence 1330
386 01 Strakonice

Tel.: +420 383 313 224-7
Fax: +420 383 323 217
E-Mail: obchod@denios.cz
Internet: www.denios.cz

Historie záchytné vany

Záchytná vana – klasika od roku 1986

Někdy se z jednoduchého nápadu zrodí opravdové inovativní řešení, toto inovativní řešení pak vede k vytvoření podnikatelského záměru a vzniku úspěšného podniku. Z úspěšného podniku pak může časem vyrůst mezinárodní koncern. Mnoho takových společností se s nostalgií chlubí prvními prototypy vlastních výrobků, které často vystavují v interiérech firemních prostor a které mají připomínat, jak dlouhou cestu ve svém vývoji dodnes urazily. Pro DENIOS je takovým prototypem právě záchytná vana, která je v dnešní době stále součástí DENIOS sortimentu a která prochází neustálými inovacemi. S více než 500 modely máme dnes již nejširší sortiment záchytných van v celé Evropě.

Dobrý nápad ve správný čas

... aneb Jakou roli sehrál stařičký Volkswagen při vývoji záchytné vany

Zakladatel společnosti DENIOS, Helmut Dennig, přišel s myšlenkou záchytné vany při zcela běžné situaci – při výměně oleje u svého starého Volkswagenu. V 80. letech byli lidé nerozvážní a příliš ještě neřešili otázku bezpečné likvidace starého oleje, o případných olejových úkapech nemluvě. Helmut Dennig si ale již tenkrát uvědomoval naléhavost této situace a nádoba k zachytávání oleje, tedy prototyp dnešní záchytné vany, byla na světě!

Když ve stejném roce, tedy v roce 1986, došlo ve švýcarském chemickém koncernu Sandoz k jedné z největších chemických katastrof v Evropě, náhle si svět začal uvědomovat potřebu najít vhodné preventivní opatření proti opakování podobné situace ze strany zpracovatelského průmyslu. Princip záchytné vany je přitom zcela jednoduchý a zároveň velmi efektivní. Sudy nebo jiné nádoby jsou skladovány na mřížovém roštu, který je položen na záchytné vaně a pokud dojde k náhodnému úniku nebezpečné kapaliny, např. díky netěsnosti skladovací nádoby nebo při stáčení či přelévání skladovaných látek, skončí nechtěné úkapy v záchytné vaně a ne v kanalizaci.

Trocha nostalgie z DENIOS archivu

„Je naší povinností chránit to nejcennější, co máme, tedy přírodu. Pouze tak můžeme my i naše budoucí generace i nadále žít ve zdravém, čistém a životodárném prostředí.“ Tato vize zakladatele společnosti, Helmuta Denniga, byla již v 90. letech zachycena ve firemním videodokumentu.

Pan Dropmann vám v tomto kratičkém videu ukáže, jak kruté a ničivé následky může mít lidská bezohlednost!

Základ zůstává, produktová rodina se rozrůstá

V duchu dalšího vývoje

I záchytné vany podléhají neustálým inovacím. Naši vývojáři se k záchytné vaně neustále vracejí, abychom byli schopni udržet krok s neustále rostoucími požadavky našich zákazníků. Kromě potřeb zákazníků měly a neustále mají velký vliv na inovaci produktu i mnohé průmyslové normy a předpisy, které upravují například sílu materiálu, velikost záchytného objemu, ale i výrobu jako takovou. Naše produktová rodina záchytných van se tak postupně neustále rozrůstá již po více než 30 let.

Úsilí, které ocení životní prostředí i naše budoucí generace.

V 80. letech...

1986: Vyvinuta první záchytná vana

V době, kdy se po požáru ve švýcarské chemické továrně v roce 1986 valí velké množství hasící vody spolu s toxickými látkami do Rýna a trvale poškozuje jeho ekosystém, jsou produkty pro ochranu životního prostředí a bezpečnosti v podniku stále ještě v plenkách. Strojní inženýr Helmut Dennig si uvědomil palčivý problém této doby, využil příležitosti a přišel s převratnou myšlenkou sériově vyráběných cenově přijatelných záchytných van z oceli.

1987: Záchytná vana na kolečkách

Kromě záchytné vany ke stacionárnímu skladování nebezpečných látek na jednom místě byl sortiment rozšířen o mobilní záchytné vany na kolečkách pro bezpečný vnitropodnikový transport. Díky mobilním záchytným vanám již nepředstavuje přeprava nebezpečných kapalin v úzkých místnostech či chodbách žádný problém.

1987: Ochrana pro velké plochy

Při stáčení či přečerpávání skladovaných nebezpečných látek může vždy dojít k nežádoucím úkapům či rozstřiku kapaliny. Pro tyto účely vyvinul DENIOS podlahové záchytné systémy, kterými lze pokrýt částečně nebo celoplošně podlahu jednotlivých místností a vytvořit tak bezpečný prostor pro skladování nebezpečných látek.

1988: Nové záchytné vany na kyseliny a louhy

Jedním z nejdůležitějších požadavků je, že materiál, ze kterého je záchytná vana vyrobena, musí být odolný vůči skladované kapalině. Brzy jsme si uvědomili vysoký potenciál polyethylenu (PE) a rozhodli jsme se jej při výrobě záchytných van plně využít. Tento materiál je nejen šetrný k životnímu prostředí, ale také nepodléhá korozi a je vysoce odolný vůči olejům, kyselinám, louhům a dalším agresivním látkám. V roce 1988 tedy opustila DENIOS továrnu první záchytná vana z plastu.

1988: Jeden produkt pro skladování i stáčení zároveň

Každý, kdo stáčí nebezpečné látky ze sudů do malých nádob, se jistě již setkal s běžnými úskalími této činnosti, jako jsou nechtěné úkapy stáčených kapalin, které ohrožují životní prostředí i podzemní vody. Umístění ležících sudů určených ke stáčení do uživatelsky příznivé polohy představuje další problém, který je s touto činností spojen. S těmito těžkostmi se DENIOS vypořádal pomocí svých nových stáčecích stanic.

V 90. letech...

1991: Vývoj regálových systémů s integrovanou záchytnou vanou

Prostor je jedním z nejvíce ceněných aspektem v každém provozu. Proč tedy neskladovat nádoby v několika úrovních nad sebou a neušetřit tak místo? Tato potřeba dala v roce 1991 poprvé za vznik kompletnímu regálovému systému vybavenému vhodnou záchytnou vanou. Dnes v naší nabídce naleznete regály na nebezpečné látky v různých velikostech a z různých materiálů, které jsou, v závislosti na provedení, vhodné pro skladování vodu ohrožujících látek, hořlavých kapalin i agresivních chemikálií.

Pro optimalizaci Vašich stávajících regálů, které jsou používány ke skladování nebezpečných látek a které chcete pouze přizpůsobit zákonným požadavkům bez nutnosti výměny, Vám můžeme nabídnout pouze nepropustné regálové záchytné vany ve všech běžných šířkách, které lze pod tyto regály dodatečné přidat.

1994: Záchytné vany s vysokým záchytným objemem

Záchytná vana musí být vždy dostatečně velká, aby zvládla v případě nehody pojmout předepsané množství kapaliny. Velikost záchytného objemu záchytné vany se odvíjí od nádob, které jsou na ní uskladněny, přičemž musí být záchytná vana schopna zachytit 10 % celkového skladovaného množství kapaliny a zároveň minimálně obsah největší skladované nádoby. Pokud je povoleno skladování v oblastech ochrany vody, musí být záchytná vana schopna zachytit celé skladované množství, tedy 100 %.

Pokud je vyžadována vysoká skladovací kapacita nebo je skladovací plocha určena zároveň pro stáčení, nejsou běžné záchytné vany dostatečným řešením. Z tohoto důvodu jsme v roce 1994 rozšířili svůj sortiment záchytných van o záchytné vany ve „formátu XXL“ se skladovací plochou až 11 m² a se záchytným objemem až 1 350 litrů.

1995: Počátek technologie rotomouldingu

Stávající sortiment produktů by měl být neustále optimalizován a rozšiřován o nové produkty, aby byl podnik konkurenceschopný a dokázal se snadno vypořádat s různorodostí požadavků zákazníků. Pro efektivnější výrobu těchto produktů se pak vyplatí využívat při výrobě nejnovější technologie a postupy. V roce 1995 jsme poprvé uvedli do provozu při výrobě plastových záchytných van novou technologii rotačního tváření plastů. Od té doby jsou naše záchytné vany z polyethylenu pro skladování agresivních médií, jako jsou kyseliny a louhy, vyráběny za pomoci této technologie.

1998: Kompaktní, ale výkonné: záchytné vany na malé nádoby

V tomto roce přichází firma DENIOS na trh s další produktovou novinkou - úkapovou záchytnou vanou na malé nádoby. Kompaktnost v rozměrech a jednoduchost v manipulaci – obě tyto vlastnosti úkapové záchytné vany na malé nádoby umožňují skladování malých nádob všude tam, kde jsou potřeba. Díky své konstrukci mohou být úkapové vany na malé nádoby použity také jako záchytné vaničky na úkapy například na pracovním stole.

V letech 2000 až 2009

Rozsáhlý růst produktové rodiny

Inovace osvědčených produktů jsou často výsledkem vývoje, proto DENIOS investuje mnoho času neustálému vylepšování svých záchytných van. Různé typové řady jsou neustále rozšiřovány o nové varianty, které tak odpovídají stále novým požadavkům a potřebám zákazníků.

2004: Záchytné vany online

V r. 2004 DENIOS spouští nový internetový obchod, který je k dispozici 24 hodin denně. Záchytné vany a mnoho dalších produktů pro ochranu životního prostředí a bezpečnost lze nyní objednávat online.

2005: První záchytná vana s flexibilní stěnou

Jak nejjednodušeji manipulovat se sudy skladovanými na paletě, které by však měly být uloženy na záchytné vaně? S polyethylenovou záchytnou vanou s flexibilní stěnou vyvinul DENIOS inovativní koncept záchytných van. Elastickou přední stěnu záchytné vany lze při nakládce i vykládce jednoduše stlačit dolů pomocí vidlic vysokozdvižného vozíku a vložit, popřípadě vyjmout z vany skladované nádoby i s paletou. Elastická stěna se poté hned sama zase vrátí do výchozí polohy. To umožňuje snadné a bezpečné přemísťování sudů včetně palety.

2008: První mřížový rošt z polyethylenu

V tomto roce byla poprvé vyrobena záchytná vana včetně roštu kompletně z polyethylenu. Nový mřížový rošt je vyráběn technologií vstřikování plastů. Vzhledem k tomu, že se nejedná o produkt z recyklovaného plastu, je zcela zaručena odolnost roštu vůči skladovanému médiu. Dalšími přednostmi plastového roštu je jeho nízká hmotnost, ale zároveň vysoká nosnost.

2009: Univerzální pro téměř jakékoliv použití

Se záchytnou vanou typu PolySafe ECO představil DENIOS nový koncept pro efektivní skladování sudů na paletách. Tyto nové záchytné vany pomáhaly minimalizovat potřebu neustálého překládání skladovaných nádob z palety na paletu a tím zvýšit bezpečnost v provozu. Chemické palety a europalety se skladovanými nádobami lze umístit přímo na záchytnou vanu pomocí vysokozdvižného vozíku. Záchytná vana PolySafe ECO (nyní součástí řady classic-line) patří dodnes mezi naše nejprodávanější záchytné vany a je vyráběna v mnoha různých variantách.

Záchytná vana PolySafe ECO je k dispozici ve třech různých velikostech pro skladování 1, 2 nebo 4 sudů o objemu 200 l se záchytnými objemy 240, 270 a 405 litrů. Je k dodání také spolu s vhodnou plastovou paletou jako odstavnou plochou, odolnou vůči téměř všem kyselinám, žíravinám, olejům apod. Alternativně může být záchytná vana také vybavena mřížovým roštem z plastu nebo z pozinkované oceli. Rozsáhlé příslušenství, jako jsou např. sudové podstavce pro pohodlné stáčení nad záchytnou vanou, pak završuje celou tuto produktovou řadu.

V letech 2010 až 2019

2013: Inovativní kombinování materiálů

V tomto roce přišel DENIOS s novou řadou záchytných van pod názvem Vario Twin pro předpisové skladování vodu ohrožujících látek a hořlavin, které byly inovativní kombinací materiálů ocel a plast. Díky této kombinaci je jejich odolnost vůči korozi optimálnější a zároveň je zvýšena životnost těchto záchytných van v osvědčené kvalitě s 3 mm silnou ocelovou stěnou. Plastové nožičky chrání záchytnou vanu před navlhnutím zespodu. Zároveň chrání citlivé oblasti rohů záchytné vany a umožňují obsluhu záchytné vany pomocí vysokozdvižného či paletového vozíku ze všech čtyř stran.

2014: 100 000. ocelová záchytná vana opouští výrobní halu

Ne náhodou je záchytná vana naším nejprodávanějším produktem. Dokonce ani po 28 letech od svého vyvinutí stále ještě neztratila nic ze svého významu při ochraně životního prostředí a provozu. S o to větší pýchou se můžeme pochlubit s tím, že v roce 2014 opustila naši výrobní halu již 100 000. záchytná vana z oceli.

2015: První hlubokotažná záchytná vana

Proces tzv. „hlubokého tažení“ je výrobní proces dobře známý z leteckého nebo automobilového průmyslu. DENIOSu se podařilo aplikovat tuto technologii i na výrobu produktů ke skladování nebezpečných látek. Poprvé tak přichází na trh produkt vyrobený z jednoho kusu oceli, který je bez jakýchkoliv svárů - první hlubokotažná záchytná vana. Tato záchytná vana má 3 mm silné stěny, odpovídá zákonným požadavkům a je absolutně nepropustná. Již od svého uvedení na trh získala tato záchytná vana řadu ocenění za design a funkčnost.

2017: Záchytná vana s indikátorem míry naplnění

Pro skladování menšího množství kapalin, například při přípravě nebezpečných látek na pracovní nebo laboratorní stůl v celodenní potřebné dávce, jsou často používány úkapové záchytné vany na malé nádoby. Vzhledem k poměrně malému záchytnému objemu úkapové vany může dojít celkem rychle v případě nepozornosti k jejímu naplnění, případně přeplnění. Pokud je záchytná úkapová vana vybavena roštem, je pro kontrolu míry naplnění nutné rošt nejprve očistit a nadzvednout. Pro zjednodušení přichází DENIOS s chytrým řešením – s novou úkapovou vanou typu SC-P (nyní zařazena do řady pro-line), která je vybavena indikátorem míry naplnění. Nachází-li se v úkapové vaně kapalina, je tato skutečnost signalizována pomocí nápadně červeného plastového kolíku.

2019: Nové značení záchytných van

Jako společnost s vlastním vývojem a výrobou si plně uvědomujeme, že jsou požadavky našich zákazníků velmi různorodé. Aby bylo možné veškerým těmto požadavkům pokaždé vyhovět, musí být náš sortiment velmi rozsáhlý. Jak se v něm pak ale orientovat? Pro usnadnění orientace jsme pro Vás přepracovali od základů koncept značení záchytných van. Nyní se veškeré naše záchytné vany dělí pouze do tří skupin: base-line, classic-line a pro-line podle základních vlastností.

Od roku 2020

2020: DENIOS vyvíjí první detektor úniku nebezpečných látek na světě, SpillGuard®

SpillGuard® je vhodný téměř do jakékoliv záchytné vany, detekuje běžně užívané kapalné nebezpečné látky a efektivně varuje v případě jejich úniku zvukovým a vizuálním signálem po dobu 24 hodin. Tento systém je skutečně revolucí v detekci úniku nebezpečných kapalin.

Bezpečnost znamená rozmanitost

Záchytná vana pro každou příležitost

Pokud jsou požadavky zákazníků odlišné, je rozmanitost nabídky nezbytným předpokladem k dostatečnému uspokojení jejich poptávky. Záchytná vana by měla být vždy perfektně přizpůsobena pro požadované použití. To znamená, že druh nebezpečné látky, která má být na záchytné vaně skladována, určuje druh materiálu, ze kterého musí být záchytná vana vyrobena. Např. látky urychlující korozi materiálu, jako jsou kyseliny a louhy, nemohou být uloženy na klasické ocelové záchytné vaně. V potravinářském průmyslu jsou zase upřednostňovány produkty z nerezové oceli pro své dobré hygienické vlastnosti. Důležitou roli pro výběr vhodné záchytné vany také hraje potřebný záchytný objem. Kromě toho mají vliv na výběr záchytné vany také právní předpisy a požadavky.

DENIOS nabízí nejširší nabídku záchytných van v Evropě, takže s námi máte jistotu, že dostanete vždy to nejlepší řešení odpovídající přesně Vašim potřebám. U nás naleznete záchytné vany z oceli, z nerezu nebo z plastu, záchytné vany s nožičkami či bez nožiček, mobilní záchytné vany - a to vše v nejrůznějších velikostech, od záchytných vaniček na malé nádoby až po velké záchytné vany s vysokým záchytným objemem více než 1000 litrů.

Objevte největší sortiment záchytných van v Evropě!

Potřebujete pomoci?

Neváhejte a dejte nám o tom vědět! Rádi vám pomůžeme.

Jsme tu pro vás!

Poradenství zdarma 800 383 313

Mohlo by Vás také zaujmout...

Načítám…
Menu
Přihlásit se
Váš nákupní košíkPřidáno do košíku
Přejít do košíku
Rádi vám poradíme!

Zavolejte nám nebo nám napiště, ozveme se vám co nejdříve!

Po - Pá: 07:00 - 15:00