Co byste měli vědět o přepravě nebezpečných látek?
Narozdíl od běžných činností týkajících se přepravy a manipulace je vnitropodniková přeprava nebezpečných látek spojena se zvýšeným rizikovým potenciálem. Nejde pouze o zdravotní rizika související s fyzicky náročným zvedáním těžkých břemen nebo typickými nehodami způsobenými zakopnutím, uklouznutím a pádem. V případě nehody hrozí také značné riziko poškození přepravovaného zboží. V důsledku toho může dojít k nekontrolovatelnému úniku nebezpečných látek, což může mít ničivé následky.
V tomto článku najdete často kladené dotazy - FAQ, díky nimž se dozvíte vše, co potřebujete vědět o přepravě nebezpečných látek.
Jaká zvláštní rizika vznikají při přepravě nebezpečných látek?
Při nesprávné přepravě nebo poškození přepravního obalu během jednotlivých úkonů může v mžiku dojít k nekontrolovatelnému úniku nebezpečných látek. V závislosti na tom, o jakou látku se jedná, to může mít za následek různá rizika. Například pokud je látka klasifikována jako nebezpečná pro životní prostředí, může způsobit značné škody na životním prostředí, pokud unikne do půdy nebo blízkých vodních ploch. Mnoho látek může být zdraví škodlivých při styku s kůží, vdechnutí nebo požití. Hořlavé látky zase mohou v kombinaci s okolním vzduchem vytvořit nebezpečnou výbušnou atmosféru.
Mezi nebezpečné látky se řadí také plyny v tlakových lahvích. Riziko poškození plynové lahve se během přepravy výrazně zvyšuje. Například v případě pádu se může utrhnout ventil, což je nejnáchylnější bod na plynové lahvi, a způsobit tak náhlý únik obsahu pod tlakem. Plynové lahve se mohou proměnit ve skutečné projektily, které jsou schopny prorazit i betonové zdi. Nepozorovaný únik plynu pak představuje riziko udušení.
Nebezpečí, která představují látky používané ve vašem provozu, naleznete v příslušném bezpečnostním listu (BL). Zaměstnavatel musí rovněž zajistit odpovídající označení, aby zaměstnanci mohli nebezpečné látky před přepravou jasně identifikovat.
Zde jsou některé příklady:
Stejně jako u běžných přepravních úkonů je třeba vzít v úvahu také ergonomii: Pokud jsou nebezpečné látky ve velkých a těžkých nádobách, jako jsou například sudy, znamená ruční manipulace pro zaměstnance značnou fyzickou zátěž a zvýšené riziko zranění.
Více informací o správném značení a praktické tipy najdete v našem článku Značení nebezpečných látek dle GHS.
Jaký je rozdíl mezi nebezpečnými látkami a nebezpečným zbožím - a kdy platí které zákony?
I když se oba pojmy někdy nesprávně zaměňují - ne všechny nebezpečné látky jsou stejné! Oba pojmy pocházejí z různých souborů předpisů a v některých případech jsou také odlišně definovány.
Pojem „nebezpečná látka“ je definován v evropském nařízení CLP a v České republice v rámci zákona č. 350/2011 Sb. o chemických látkách a chemických směsích. Ty prohlašují látky s určitými nebezpečnými vlastnostmi za nebezpečné látky a odvozují specifikace pro jejich označování a balení a zároveň předpisy pro bezpečné skladování a manipulaci. To je důležité zejména pro vnitropodnikovou přepravu nebezpečných látek - tu je totiž třeba chápat jako činnost s nebezpečnými látkami, a proto se na ni vztahuje výše uvedená legislativa a navazující technické předpisy.
Na druhou stranu každý, kdo chce přepravovat nebezpečné látky na veřejných prostranstvích, by se měl důkladně seznámit s ustanoveními právních předpisů o nebezpečném zboží. Pojem „nebezpečné zboží“ se vztahuje na nebezpečné látky podle definice ADR (= Evropská dohoda o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí). Narozdíl od zákona o chemických látkách a chemických směsích ADR výslovně zohledňuje nebezpečnou povahu látek v souvislosti s jejich přepravou na veřejných prostranstvích. V důsledku toho je docela dobře možné, že konkrétní látka může být považována za nebezpečnou látku ve smyslu zákona o chemických látkách, ale nikoli za nebezpečné zboží podle ADR.
Z právních předpisů týkajících se nebezpečného zboží vyplývají zvláštní předpisy, například zvláštní požadavky na označování, používání obalů se zvláštním schválením pro přepravu nebo nutnost prokázat další znalosti řidičů vozidel (Osvědčení o odborné způsobilosti řidiče pro přepravu nebezpečných věcí).
Musí zaměstnavatel zajistit pomůcky pro přepravu nebezpečných látek v podniku?
Ano, podle české legislativy má zaměstnavatel povinnost zajistit bezpečné podmínky pro práci s nebezpečnými látkami, což zahrnuje i zajištění vhodných pomůcek a prostředků pro jejich přepravu v rámci podniku. Tato povinnost vyplývá z několika právních předpisů, včetně zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, a zákona č. 350/2011 Sb., o chemických látkách a chemických přípravcích.
Zaměstnavatel musí zajistit, aby byly použity vhodné obaly a zařízení, které minimalizují riziko úniku nebezpečných látek a zároveň chrání zdraví zaměstnanců a životní prostředí. Dále je důležité, aby zaměstnanci byli řádně školeni v oblasti bezpečnosti práce a manipulace s těmito látkami.
Je třeba brát v úvahu také bezpečnost a ergonomii při přepravě těžkých nákladů. Obecně platí, že zaměstnavatelé musí zajistit, aby manipulace s břemeny byla prováděna bezpečně, a to například použitím vhodných pomůcek, školením zaměstnanců a dodržováním zásad ergonomie.
Dobré vědět: Bezpečná a ergonomická přeprava nebezpečných látek je nejen vyžadována zákonem, ale také pomáhá snižovat počet absencí ze zdravotních důvodů a nepřítomnosti v práci, má vliv na produktivitu a zvyšování výkonnosti. Vhodné pomůcky také zajišťují, že se jednotlivých činností v rámci přepravy může ujmout širší okruh pracovníků. Kromě zdravotních aspektů přinášejí pomůcky pro přepravu nebezpečných látek také obrovské ekonomické výhody.
Může nebezpečné látky přepravovat každý?
Není tomu tak. Podle zákonných předpisů může přepravovat a manipulovat s nebezpečnými látkami pouze osoba, která splňuje specifické požadavky a byla řádně vyškolena. Zejména s ohledem na přepravu nebezpečných látek musí být zaměstnanci informováni a poučeni o vlastnostech nebezpečných látek, možných nebezpečích a ochranných opatřeních, která je třeba přijmout. Bezpečnostní školení musí být provedeno před nástupem do zaměstnání a poté alespoň jednou ročně na základě konkrétního pracovního zařazení. Teprve po tomto proškolení může být zaměstnanec pověřen vnitřní přepravou nebezpečných látek. V konkrétních případech pak existují omezení pro práci s nebezpečnými látkami - např. u těhotných a mladistvých.
Pokud jde o přepravu nebezpečných látek na veřejných komunikacích, je situace jiná. Zde potřebuje řidič speciální řidičský průkaz na nebezpečné věci (osvědčení o školení ADR), aby mohl přepravovat nebezpečné zboží na veřejných komunikacích. Od této povinnosti vás osvobozují pouze některé zvláštní předpisy, jako jsou malé množstevní limity nebo tzv. řemeslnická výjimka.
Mohlo by vás také zajímat
Technické informace na této stránce byly sestaveny pečlivě a podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí. Nicméně DENIOS nepřebírá žádnou záruku nebo zodpovědnost jakéhokoli druhu za aktuálnost, úplnost a správnost a to ani vůči čtenáři, ani vůči třetím osobám. Použití informací a obsahu pro Vaše vlastní účely je proto na Vaši zodpovědnost. V každém případě dodržujte místně a aktuálně platnou legislativu.