V mnoha laboratořích se používají klasické digestoře s přední zástěnou k zadržování nebezpečných par, plynů, aerosolů nebo prachu. V praxi však práce za sklem často znamená dělat kompromisy. Každý, kdo má v plánu pořídit digestoř pro práci s nebezpečnými látkami, by se proto měl informovat i o alternativách. Laboratorní digestoře GAP s ejektorovou technologií umožňují bezbariérovou práci s nebezpečnými látkami v laboratoři: řízené proudění a odsávání vzduchu nahrazuje zástěnu. V našem technologickém srovnání porovnáváme ejektorovou technologii s klasickou laboratorní digestoří se zástěnou a ukážeme vám, který systém má navrch.
Klasické laboratorní digestoře mají v zadní části odsávací zařízení, které slouží k zachycení těkavých nebezpečných látek jako jsou plyny, prach nebo aerosoly. V přední části odděluje obsluhu od vnitřního prostoru nastavitelná ochranná clona, tzv. zástěna. V závislosti na modelu může být zástěna regulována ručně nebo elektricky, což umožňuje přístup do pracovního prostoru.
V laboratorních digestořích s ejektorovou technologií jsou proudy vzduchu nasměrovány speciálními tryskami na přední hraně pracovní desky a v oblasti stropu k odsávací liště v zadní stěně. Vzniklé proudy vzduchu ženou nebezpečné látky, jako jsou páry, aerosoly, plyny nebo prach, směrem k zadní stěně, kde jsou cíleně a bezpečně odsávány. Přední část je otevřená.
Laboratorní digestoře s přední zástěnou i laboratorní digestoře s ejektorovou technologií v zásadě nabízejí vysokou úroveň ochrany před tzv. těkavými nebezpečnými látkami (např. plyny, párou, aerosoly nebo prachem). Provedení digestoří v souladu s DIN EN 14175 potvrzuje, že splňují odpovídající požadavky pro práci v laboratořích. U laboratorní digestoře se zástěnou však ochranný účinek vždy závisí na správném použití. Aby bylo možné provádět práce v prostoru digestoře, je třeba zástěnu částečně otevřít. Míra otevření by měla být vždy omezena na to, co je pro danou činnost nezbytné. Čím více je zástěna otevřeno, tím více je narušena retenční schopnost a robustnost systému. V praxi to může snadno vést k chybám při manipulaci s digestoří, což zhoršuje její ochrannou funkci. U laboratorních digestoří s ejektorovou technologií je přední stěna otevřená v celém rozsahu - ale stabilní vzduchová clona, která vzniká cíleným prouděním vzduchu v přední části, zajišťuje efektivní oddělení pracovního prostoru a okolí - a tím i trvale vysokou úroveň ochrany. Užitečná informace: Díky osvědčené konstrukci zůstává vzduchová clona stabilní, i když se přes ni zaměstnanec dostane do pracovního prostoru.
Pokud by hrozilo potřísnění nebezpečnými látkami nebo poletování střepů skla, dostatečnou ochranu přináší jedině laboratorní digestoř s bezpečnostním sklem. Totéž platí pro nebezpečí výbuchu. Než si pořídíte digestoř, měli byste se důkladně seznámit s jednotlivými procesy a činnostmi a vzít v úvahu možná fyzická nebezpečí při odvozování ochranných opatření. Pro tyto případy nabízí DENIOS možnost vybavit laboratorní digestoř ejektorovou technologií (typ AT Premium) s přídavným výklopným předním oknem. Řešení na míru s integrovanou přední zástěnou jsou také možná. Poraďte se s námi!
Z hlediska použitelnosti a efektivity mají digestoře s ejektorovou technologií jasné výhody oproti modelům se zástěnou. Čím více je zástěna klasické digestoře zavřená, tím více je limitován pracovní prostor. Naproti tomu verze GAP s ejektorovou technologií má standardně otevřenou přední část, což umožňuje bezbariérovou a ergonomickou práci. Bez problémů zde lze pracovat s velkými nádobami i objemným laboratorním vybavením. U běžných digestoří je navíc nutné zajistit, aby se po ukončení práce zástěna opět zavřela. Před zahájením práce je také potřeba clonu správně nastavit. Tyto kroky, které zdržují pracovní proces, nejsou u digestoří, které jsou namísto zástěny vybaveny ejektorovou technologií, nutné.
Používání digestoře s otevřenou zástěnou je spojeno se zvýšenou spotřebou energie. Je to proto, že objemový průtok a regulace objemu odsávaného vzduchu se musí nastavovat podle polohy clony. To má za následek větší objem odváděného vzduchu, který musí být upravován prostřednictvím ventilačního systému laboratoře nebo budovy. A úprava vzduchu je obvykle nákladná. Digestoř s ejektorovou technologií přináší lepší energetickou účinnost. Přestože jsou tato zařízení výkonná, spotřebují ve srovnání s běžnými digestořemi výrazně menší množství odsávaného vzduchu. Ušetříte tak energii, snížíte náklady na filtraci, klimatizaci a čištění odsávaného vzduchu a ochráníte životní prostředí.
Přední zástěna | Ejektorová technologie | |
---|---|---|
Ochrana před těkavými nebezpečnými látkami (např. výpary, plyny, aerosoly nebo prach) | +++ (při správném používání) | +++ |
Ochrana před fyzickým nebezpečím (např. výbuchy, potřísnění nebezpečnými látkami nebo odletující střepy skla) | +++ | + (k dispozici modely s volitelnou přední zástěnou) |
Použitelnost a efektivita | + | +++ |
Energetická účinnost a udržitelnost | ++ | +++ |
Technické informace na této stránce byly sestaveny pečlivě a podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí. Nicméně DENIOS nepřebírá žádnou záruku nebo zodpovědnost jakéhokoli druhu za aktuálnost, úplnost a správnost a to ani vůči čtenáři, ani vůči třetím osobám. Použití informací a obsahu pro Vaše vlastní účely je proto na Vaši zodpovědnost. V každém případě dodržujte místně a aktuálně platnou legislativu.
Zavolejte nám nebo nám napiště, ozveme se vám co nejdříve!