Sorpční had a invaze mastných ok na hladině

O znečišťování vodních ploch slýcháme pořád. Co tedy dělat, když vodní plocha připomíná hrnec pořádně silného vývaru s mastnými oky?

Hydrofobní sorpční hady

Když byla moje neteř malá, viděla v televizi reportáž z nějaké havárie na řece. Kolem pobíhalo několik hasičů a na hladině toku se vznášel jakýsi sorpční had, který měl uniklou látku zachytit a ohraničit. Jí tenkrát nešlo vůbec do hlavy, jak to může ten had všechno pohltit, když si plave jen tak na hladině. Vždyť se přece musí uniklá kapalina smíchat s vodou dohromady a toho hada podplavat, ne?

Plovoucí sorbent a fyzika

Teď tedy trochu fyziky. Moje neteř ještě tehdy neměla o pojmu „hustota kapaliny“ ani šajnu. Obecně platí, že kapalina s vyšší hustotou jde ke dnu (je těžší) a naopak. Olej a voda jsou dvě kapaliny s různou hustotou. Olej v případě havárie zůstane na vodní hladině, protože má menší hustotu než voda, a tím pádem i menší hmotnost.

Hydrofobní sorpční had

Olejové zátarasy neboli hydrofobní sorpční hady jsou druh sorbentu. Často jsou používány hasiči k pohlcování uniklých škodlivých kapalin na vodní hladině. Sorpční zátarasy na olej od DENIOSu lze použít k odstranění a ohraničení uniklých olejů na hladině jezer, řek, kanálů, v přístavních docích - zkrátka všude tam, kde se vyskytuje vodní plocha. Tyto absorpční hady jsou vodoodpudivé (tedy hydrofobní) a plavou na povrchu vody. Schopnost plavat si zachovávají i v případě úplného nasycení.

Olejové zátarasy DENSORB pojmou až 16násobek vlastní váhy. Jsou vyrobeny z velmi absorpčních polypropylenových pruhů, které jsou omotány netrhavou nylonovou sítí. Jednotlivé segmenty sorpčních olejových zátaras od DENIOSu lze díky praktickým karabinovým hákům spojit do libovolně dlouhého sorpčního hada.

Podívejte se na naši nabídku olejových sorpčních hydrofobních hadů a dalších druhů sorbentů přímo na našem eshopu!