FAQ: Nehody s olejem

FAQ: Jak se co nejlépe utkat s olejovou skvrnou

Vytekl vám olej? A sakra! Uvědomujete si, že teď musíte jednat rychle, hrozí totiž poškození životního prostředí i ohrožení lidského zdraví. Ale jak na to? Co udělat teď a co pak?

Prozradíme vám, jak chytře vyzrát nad olejovou skvrnou. Rychle. Levně. Čistě. A bezpečně. Zní to dobře, že?S kým máme tu čest?

Co je na úniku oleje tak nebezpečného?

Stručně řečeno: Šíření rychlostí blesku a nerozpustnost kamene. Pokud se olej dostane někam, kde nemá co dělat, máme na potíže přinejmenším zaděláno. Nejvíc jsou jím tedy ohroženy vodní toky, protože olej, ale i třeba ropa, se po hladině šíří jako mor. Během chvilky dokaże zničit až 1 000 litrů vody. Při pohledu na nebohé obyvatele vodních toků, jejichž domov był právě zničen a život je v ohrožení, by se nejeden ochránce přírody žalem rozbrečel. A nejen on!

Přesuňme se teď ale na pevnou půdu. I tady nám může olej pěkně zatopit! Jak snadno lze uklouznout na mastné podlaze ve výrobní hale nebo dostat smyk v kluzké zatáčce..

Únik ropy

Mastná oka, kam jen oko dohlédne a pokuta jak hrom

Jistě už není třeba vysvětlovat dál, proč bychom si měli dát hodně záležet na odstranění každé kapky oleje do poslední molekuly. Každá zodpovědná společnost by měla už jen z morálních důvodů udělat vše, co je v jejích silách, aby zabránila možné ekologické katastrofě. A pro ty ostatní existují naštěstí předpisy a zákony (např. Zákon o vodách č. 254/2001 Sb.) se svými tučnými pokutami za jejich nedodržení.

Když způsobíte únik oleje, jdou za vámi veškeré náklady na odbornou likvidaci havárie, tedy sanaci ekologivké zátěže. A to není zrovna malá částka. A pokud se navíc ještě ukáže, že je pochybení na vaší straně, že jste např. neprovedli všechna nutná preventivní opatření, neuvidíte od své pojišťovny třeba ani korunu.


Jednejte jako profíci

Olejové mapy

Máte už plán B?

Plán A pro případ, že se nic nestane, už máte. A co plán B? Plán B se vám bude hodit, v případě, že plán A selže. Vytvořme si tedy takový plán B.

Pro bleskurychlý a efektivní zásah při úniku oleje nebo nějaké havárii s olejem se pořádné přípravě nevyhneme.

V první řadě musíme provést posouzení rizik. Že to zavání spoustou papírování? Bohužel se nepletete…

Ale bez toho se prostě nehnete z místa. Vyrovnejte síly a zajistěte si úspěch. Rýt záhony také nepůjdete s polévkovou lžící. Musíme vždy dobře vědět, proti čemu bojujeme, abychom se na to jak se patří připravili. Takže posuďme tedy ta rizika. Definujme si, kde všude v provozu může dojít k úniku oleje. Jaké množství? Jakým způsobem? Používáte například vysokozdvižné vozíky? Nějaké stroje? Co třeba únik hydraulického oleje...

Prevence nadevše! A štěstí prý přeje připraveným.

Vsaďte tedy na DENSORB sorbenty! Znáte lepší prostředek pro odstranění uniklého oleje beze zbytků? Po kterém nezůstává špína? Ze kterého nasáklý olej nekape? Který se netřepí? Nepráší? Který díky kapilárnímu efektu, na kterém je založen, nabízí absorpční kapacitu, o které se vám ani nesnilo?

Kam se na sorbenty hrabou obyčejné hadry. Spotřebujete jich hromadu. A stejně po nich nebude čisto. Hodně nasáklý hadr vám navíc vykouzlí na podlaze takovou cestičku, že by se za ni nemuseli stydět ani Jeníček s Mařenkou. DENSORB sorbenty jsou navíc vyrobeny v různých provedeních. Tu se vám spíš hodí sorpční rohože, támhle zase sorpční hady. Na vyteklý olej na vodní hladině je přeborníkem olejový sorbent, který absorbuje olej bez jediné kapky vody. Mazaným řešením jsou celé havarijní sorpční soupravy na olej s různými druhy sorbentů v jedné sadě. Více o tom si můžete přečíst v článku Každá vteřina se počítá: olejové skvrny na vodní hladině.

Jak zatočit s nehodou s olejem

Rizika zhodnocena. Prevence provedena. A co když dojde k nehodě s olejem? Nejprve zjistěte, kolik oleje uniklo. Zvládnete havárii zlikvidovat sami? Pokud by se jednalo o nějakou větší havárii, zavolejte hasiče a informujte příslušné úřady. Když například vyteče olej na propustný chodník s dlažebními kostkami, je nutné kostky vyjmout, kontaminovanou půdu vykopat, zabalit do pytlů a řádně zlikvidovat. Malé úkapy na nepropustné podlaze snadno zlikvidujete pomocí sorbentu. Jak se stát mistrem v práci se sorbenty vás naučíme v naší DENIOS Akademii.


Olejový úkap? Pryč s ním!

Jak se zbavit olejové skvrny?

Čím viskóznější je kapalina, tím víc času sorbent potřebuje k jejímu zachycení. V případě nehody s olejem je ale rychlost rozhodující. Sorbenty DENSORB v provedení Olej jsou speciálně vyvinuty pro nekompromisní zachycení olejů. Díky výjimečné vzlínavosti, tedy schopnosti vést kapalinu vzhůru proti směru gravitační síly, zachytí olejové sorbenty DENSORB oproti jiným běžným sorbentům až 16x více kapaliny, než samy váží. Tento typ sorbentu je hydrofóbní, takže zachycuje pouze olej a vody si ani nevšimne.

Provedení olejových sorbentů DENSORB je tak různorodé, jako jejich použití samo. Hodila by se vám spíš sorpční rohož jako podložka na stůl? Nebo dáte přednost sorpčním rolím, ze kterých snadno vykouzlíte bezpečné koberce pod vaše nohy? Sorpční hady vám pomohou perfektně ohraničit olejovou skvrnu kolem dokola. A co sorpční polštáře? Ty jsou zase připraveny na pořádný nápor kapaliny! Sypký sorbent přidrží ochranou ruku například nad vaší příjezdovou cestou do areálu. Mastná oka z vodní hladiny nekompromisně slupnou olejové zátarasy, olejové plováky nebo olejové kostky.

Na co myslet při nákupu olejových sorbentů?

Na co myslet při nákupu olejových sorbentů?

Pokud potřebujete sorbentem zachytit olej, musí být takový sorbent s to olej absorbovat - to dá rozum.. Ale co kdyby existoval takový sorbent, který absorbuje JENOM olej, benzín či jiné uhlovodíkové sloučeniny, a třeba vody si ani nevšimne? Přesně to umí DENSORB® sorbenty v provedení Olej! Tyto sorbenty jsou hydrofóbní a jak již toto slovo napovídá, s vodou se zrovna nekamarádí. To je jeho obrovská výhoda, protože celou jeho absorpční kapacitu má tak olej či jiná uhlovodíková kapalina jen a jen pro sebe! Olejové sorbenty DENSORB navíc oproti běžně dostupným sorbentům zachytí až 16násobek své vlastní váhy, także s ním ušetříte nejen nakłady na koupi sorbentů, ale i na likvidaci těch použitých.

Umíráte zvědavostí, jaký sorbent bychom vybrali právě pro vás? Náš DENSORB® online asistent vám bleskurychle vybere ten nejvhodnější. Jen mu pomozte zodpovědět pár otázek, aby mohl vše co nejlépe zkalkulovat!

Jak olej zlikvidovat?

Většina olejů je klasifikována jako nebezpečný odpad, takže jsou na jejich meziskladování a likvidaci kladeny zvláštní požadavky. To platí také pro jakýkoliv odpad olej obsahující, jako např. kontaminované sorbenty. Použité sorbenty musí být zlikvidovány v souladu s konkrétními předpisy, například dle Zákona o odpadech.


Zavolejte nám!

Dáváte přednost spíš dialogu naživo? Jak aktuálně bojujete s uniklými kapalinami vy? A kdo má navrch? Klidně nám zavolejte, rádi si s vámi o tom popovídáme!